آرمان پخش

شرکت آرمان پخش سراسری جام جم

چگونه در فروش فصلی محصولات موفق باشیم؟

نوشته شده توسط : آرمان پخش منتشر شده در : 3 فوریه 2023

آموزش فروش فصلی محصولات در سوپرمارکت ها

بعضی از محصولات فصلی می باشند یعنی در مدت زمان محدودی عرضه می گردند و بعضی دیگر نیز در فصول خاصی، فروش بیشتری دارند. به همین دلیل فروش فصلی محصولات در سوپرمارکت‌ها مورد توجه می باشد. صاحبان سوپرمارکت ها می دانند باید از فرصت محدود خود برای فروش، به خوبی استفاده نمایند.

آموزش فروش فصلی محصولات در سوپرمارکت ها
فروش فصلی، فروش در زمان محدود

افزایش فروش فصلی

توجه به فروش فصلی بدان جهت اهمیت دارد که در شرایط اقتصادی تورمی همواره حفظ فروش قبلی و یا افزایش آن، دغدغه تمامی مشاغل است. به نحوی که، خرده فروشی ها بیشتر دچار استرس می گردند؛ زیرا آنان می دانند رقیب زیاد است و توان خرید مردم کاهش یافته است.

 در چنین شرایطی نداشتن آموزش فروش فصلی و عدم رعایت اصول و نکاتی، سبب می گردد سوپرمارکت‌ها با کاهش فروش مواجه گردند؛ زیرا قیمت ها بالاست و دیگر همه مردم توان خرید بالایی ندارند. در نتیجه مردم اقدام به اولویت بندی می کنند. و باعث می شود، محصولات زیادی به انتهای لیست خرید منتقل شود، بنابراین نیاز است فروشنده ها بتوانند از یک سو با پررنگ کردن مواردی، جایگاه محصولات مورد نظر را از انتهای لیست ارتقاء دهند و از سوی دیگر خرید را تسهیل نمایند. در ادامه به مرور نکاتی در این رابطه خواهیم پرداخت

عدم توجه به فروش فصلی محصولات ، یعنی کاهش فروش

خرید و فروش فصلی محصولات در سوپرمارکت

وقتی صحبت از فروش فصلی می‌شود دو گروه محصول، مورد توجه قرار می گیرند؛ گروه اول محصولاتی هستند که مانند بعضی از میوه ها، فصل بخصوصی برای عرضه دارند. گروه دوم محصولاتی هستند که در همه فصول عرضه می‌شوند؛ اما مصرف آنها در فصل خاصی بیشتر می شود. مثالی که در این زمینه می‌توان زد بستنی است؛ بستنی همیشه تولید می‌شود؛ اما در فصول گرم فروش بالایی دارد و در فصل سرما با افت زیادی روبرو می شود. سوپرمارکت‌ها هر دو گروه محصول را دارند و باید بتوانند فروش خود را داشته باشند.

لذا در همین راستا در گام اول، سوپرمارکت باید بتواند چه برای فروش محصولاتی که مدت زمان کمی عرضه می‌شوند و چه آنهایی که در فصول خاصی با محدودیت خرید مواجه می‌شوند، خود را به عنوان محلی که این محصولات را به  صورت باکیفیت به فروش می رساند و قیمت مناسبی دارد، به مشتریان معرفی کند. این مهم است که مشتری بداند محصولی که فقط در فصل خاصی عرضه می‌شود، هر سال در این سوپرمارکت فروخته می‌شود و یا محصولاتی که در فصل خاصی، مصرف زیادی دارند در هر چهار فصل در این مکان تنوع لازم را دارند، تازه نیز هستند. همچنین قیمت خوبی دارند. شناخته شدن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

فروش فصلی محصولات  نیاز به آگاهی کامل از محصول دارد
فروش فصلی نیاز به آگاهی کامل از محصول دارد

البته باید گفت یک سوپرمارکت برای اینکه به فروش فصلی محصولات خاصی معروف گردد، باید در این کار استمرار ورزد. یعنی اگر برای چند سال بتواند موفق شود در زمان خاصی، حراجی محصول خاصی را تبلیغ کند و محصولات را در فصول مشخص بفروشد، مشتریان به وی اعتماد نموده و می دانند این سوپرمارکت محصول مورد نظر را در زمان مشخص می فروشد. این یعنی جلب اعتماد مشتری که نتیجه آن داشتن مشتریان مشخص و وفادار است. از سوی دیگر مشتری وفادار با خود مشتری می آورد. او در طول زمان سوپرمارکت را به بقیه معرفی خواهد نمود.

لذا تبلیغات موثر در کنار استمرار فروش فصلی محصولات، گام بزرگی در راستای داشتن فروش بالا است.

موفقیت در فروش فصلی محصولات ، نیازمند یک برنامه ریزی بلند مدت است

تبلیغات فروش فصلی

تبلیغات برای فروش فصلی محصولات در سوپرمارکت، از اهمیت بسیاری برخوردار است. در ادامه صحبت درباره فروش فصلی، به تبلیغات در این زمینه خواهیم پرداخت.  تبلیغات همواره از جنبه های مختلفی مورد توجه قرار می گیرد؛ اولین جنبه به محتوایی مرتبط است که قرار است اطلاع رسانی گردد. محصولاتی که با تخفیف ارائه می گردند، باید در محتوا به اطلاع مشتری رسانده شوند. باید گفته شود مشتری از این خرید سود خواهد نمود. جملات مناسب و استفاده از گرافیک تاثیرگذار و زیبا، بسیار مهم می باشند.

افراد باید لذت استفاده از محصول مورد نظر را حس کنند. بنابراین از خود مشتریان نیز باید در این زمینه استفاده گردد. در حال حاضر تعداد زیادی از افراد جامعه در شبکه های اجتماعی فعال هستند، از آنها بخواهید هنگام خرید از سوپر مارکت شما، عکس بگیرند، احساس خود را بیان کنند و آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. در ازای این اشتراک، تخفیفی در نظر بگیرید تا هم فروش داشته باشید و هم تبلیغات موثری انجام شود. باید این نکته را در نظر گرفت که بهترین تبلیغات، تبلیغات دهان به دهان است و اشتراک گذاری خرید از شما، یک تبلیغ دهان به دهان فوق العاده می باشد.

فروش فصلی محصولات نیاز به تبلیغات هدفمند دارد.
فروش فصلی نیاز به تبلیغات هدفمند دارد

  اگر دو و یا سه سال به همین منوال فروش فصلی محصولات در سوپرمارکت شما توسط مشتریان به اشتراک گذاشته شود و آدرس و زمان آن اعلام شود، در یادها می مانید. باید اعلام شود هر سال در زمان خاصی چنین فروشی شروع می گردد تا در ذهن مشتری این موضوع بماند.

البته لازم به ذکر است زمان تبلیغات نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. نباید تبلیغات فروش فصلی به آخرین روزها موکول گردد؛ جهت جذب مشتری باید قبل از شروع فروش، اقدام نمود.

اگر شرایط خاصی برای فروش وجود دارد؛ مثلا فروش اقساطی و یا اقتصادی است، باید در این تبلیغات مطرح شود و هر سال نیز در صورت امکان استمرار یابد؛ زیرا در معروف شدن سوپرمارکت نقش مهمی را بازی می نماید.

فروش فصلی محصولات یک مهارت است که باید آموزش داده شود.

عرضه مستمر محصول فصلی

گام دومی که برای داشتن فروش فصلی موفق باید برداشته شود، عرضه مستمر محصول در زمان خاص است. یعنی باید این محصول برای مشتری هر سال در فصول خاصی با شرایط خاصی، عرضه گردد. اگر سوپرمارکتی اینگونه شناخته شود، به مرور تعداد زیادی از افراد آن را خواهند شناخت. در همین راستا ارتباط با عمده فروشان و تولیدکنندگان خاص، از اهمیت زیادی برخوردار است. 

باید قبول کرد  نمی توان با فروش فصلی که یکسال انجام میشود و در سال بعد قطع می گردد، مشتریان وفادار را نگه داشت.  در انتها نیز باید گفت در فروش فصلی به چیدمان محصولات نیز باید توجه نمود. محصولات بهتر است در جلوی چشم باشند تا مشتری ببیند. محصولی که در مقابل چشمان مشتری باشد، راحت تر فرد را به خرید تحریک می کند. 

بازگشت به صفحه اصلی